باران

و در هنگام ریزش باران دعا کنید ... درهای آسمان در این هنگام باز است

خرما در قرآن و فواید آن

ینُبِتُ لَکُم بِهِ الزَّرعَ وَ الزَّیتُونَ وَ النَّخیلَ وَ الأَعنَابَ وَ مِن کُلِّ الثَّمَراتِ إِنَّ فی ذَلِکَ لَأیَهً لِقَوٍم یَتَفَکّروُنَ،وَ زَیتُونَاً وَ نَخلاً .

خرما میوه ای است بهشتی و بسیار مقوی ، كه مواد معدنی بسیاری چون آهن ، پتاسیم ، روی ، منگنز و ویتامینهایA،B وE را داراست . تحقیقات درباره ی خرما  نشان داده كه این میوه بهشتی می تواند از بسیاری از سرطان ها مانند سرطان كولون ، معده و غیره پیشگیری كند . یكی از خواص خرما ملین بودن آن است به شرطی كه ۶ تا ۷ عدد خرما را در ۲ لیوان آب جوش خیس كرده و صبح و شب آن را به صورت گرم بنوشید و یا مقداری خرما میل كنید و بلا فاصله یك یا دو لیوان آب گرم روی آن بنوشید . خاصیت دیگر خرما ، خنثی كردن اسید اضافی معده است و از آنجا كه زیادی اسید معده باعث ترش كردن و دل درد می شود ، بنابراین هر وقت دل درد گرفتید می توانید از فرمول چینی ها درطب سنتی چینی استفاده كنید ، بدین طریق كه ۲ تا ۳ عدد خرمای تازه و له شده را در آب جوش بیاندازید و بعد آن را هم زده و بنوشید . خرما را بعنوان میوه نیز می توانید مصرف كنید ۱.

خرما انواع متفاوت و گوناگونی دارد ولی از نظر ارزش غذائی همه انواع آن تقریباً یکسان می باشد. اگر به دست آوردهای علمی امروز درباره ارزش غذائی خرما واقف شویم، متوجه خواهیم شدکه سربازان اسلام چگونه با حمل مقداری خرما به عنوان توشه غذایی توانستند ممالک بسیاری را فتح کنند و چرا امروز نیز در پادگان ها مقداری خرما و خشکبار به سربازان می دهند

ارزش غذایی خرما

هفتاد تا هفتاد وهشت درصد از ترکیبات خرما را مواد قندی تشکیل می دهند. و از این نظر عنی تر از سایر میوه هاست. همچنین ارزانتر، که با کمی توجه می تواند در تمام فصول سال در دسترس باشد بدون آنکه میکروبها قادر باشند آن را چون سایر میوه ها فاسد کنند. خاصیت دیگر مواد قندی خرما، سریع الهضم و سریع الجذب بودن آنهاست. بطوریکه به فاصله کوتاهی پس از خوردن تبدیل انرژی می گردد

مواد پروتئینی و چربی : نسبت پروتئین و چربی موجود در خرما بیش از سایر میوه هاست بطوریکه دو درصد وزن آن را مواد پروتئینی و دو و سه دهم درصد را مواد چربی تشکیل می دهد

مواد معدنی : گاهی خرما را به دلیل فراوانی مواد معدنی آن، معدن می نامند. زیرا در هر صد گرم خرما چهل تا هفتاد و پنج میلی گرم فسفر، 71 ـ۶۵ میلی گرم کلسیم، ۶۵ میلی گرم منیزیم، ۴ـ۲ میلی گرم آهن، ۹/۰ میلی گرم سدیم، ۷۹۰ میلی گرم پتاسیم، 65 میلی گرم گوگرد ۲۸۳ میلی گرم کلرین، ۳ میلی گرم کلر و … وجود دارد.

ملاحظه می کنیم که خرما از نظر فسفر(که برای استحکام استخوان ها، دندان ها و بافتهای مغزی ضروری است.)غنی تر از سایر میوه ها می باشد. همچنین محتوی مقدار نسبتاً زیادی پتاسیم است. ویژگی دیگر خرما داشتن منیزیم است که تقریباً در بعضی میوه ها وجود ندارد. و در برخی دیگر به مقدار بسیار اندکی موجود است. برخی از دانشمندان انعدام بیماری سرطان در بعضی از واحه ها را ناشی از مصرف زیاد خرما توسط اهالی می دانند

ویتامین ها : خرما در بر دارنده ویتامینهای بسیاری از جمله ویتامین های آ ، د ، ب1،ب2 می باشد

همان طور که قبلاً نیز بیان گردید، در خرما ماده ای وجود دارد که انقباضات رحم را مخصوصاً هنگام زایمان افزایش می دهد. این ماده شبیه اکسی توسین ( Oxytocin ) می باشد. و در پایان اضافه می کنیم که یک کیلو خرما ۳۴۷۰ کالری حرارت در بردارد و این مقدار خیلی بیش از نیاز بدن یک انسان بالغ در یک شبانه روز است .

خواص خرما در نگاه ائمه


پیامبر خدا (ص): برشما باد برنی (نوعی خرما )،چرا که خستگی را می برد ،دربرابر سوز سرما گرمی می دهد دربرابرگرسنگی سیرمی کند و درآن هفتاد ودوباب شفااست .


 امام علی (ع) :  خرما بخورید ؛چرا که شفای دردها درآن است .


پیامبر خدا(ص):خرمای برنی شیطان را به دیوانگی می افکند ؛پشت را قوی می سازد ؛برتوان جنسی می افزاید ؛انسان را از شیطان دور می سازد ؛غذا را هضم میکند ؛درد را می برد ودهان را خوشبو می سازد .


پیامبر خدا (ص) : خرما چه خوش سحری است 


خواص خرما برای خانمهای باردار


پیامبر خدا (ص): به زن در ماهی که فرزند به دنیا می آورد خرمای تازه بدهید ؛چرا که در این صورت کودک وی بردبار و پاک خواهد شد .


پیامبر خدا (ص) : به زنان تازه زائوی خرمای تازه بدهید و اگر خرمای تازه نبود خرمایی دیگر .نزد خداوند ،هیچ درختی عزیزتر از آن درخت که مریم در زیر آن فرود آمد نیست .


پیامبر خدا (ص) :چون زن فرزند به دنیا آورد ،باید نخستین چیزی که می خورد خرمای تازه باشد و (س) هنگامی که عیسی (ع) رابه دنیا آورد می داد .


پیامبر خدا (ص) : به زنان خود در دوره نزدیک زایمان خرما بدهید ؛زیرا هر کس که دردوره نزدیک زایمان غذایش خرما باشد ،فرزندش بردبار زاده خواهد شد . خوراک مریم ،هنگامی که عیسی رازاد همین بود در حالی که اگر خدا غذایی بهتراز خرما برای او سراغ داشت همان را به وی می خوراند .


امام علی (ع) :  زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد۲ .

منبع:

۱.http://www.irandriedfruits.ir/Products/ProductsList.aspx?cid=23

۲.http://www.iranhall.com/health/shownews/?newsid=1204

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ساعت 6:25  توسط باران  |